Tervetuloa!

Tervetuloa!

Tervetuloa Vaasan, seudun ja Merenkurkun saariston uudelle sivustolle! Tämä on sivuston kehitysversio, jonka sisältöjä täydennetään. Mitä mieltä olet sivustosta?

Ohita valikko

Asukasyhdistykset ja aluetoimikunnat

Asukkaat tekevät kaupungin. Vaasan asukasyhdistykset ovat tärkeitä asuinalueensa tuntijoita ja kehittäjiä.

Vaasan kaupungin alueella toimii useita asukasyhdistyksiä, joiden tavoitteena on luoda viihtyisiä asumisalueita ja yhteisöllisyyttä.
Aluetoimikunnat kokoavat asukasyhdistykset omiksi kokonaisuuksiin. Vaasassa on kolme aluetoimikuntaa, jotka kokoontuvat 3-5 kertaa vuodessa, ja edistävät laajemman alueen yhteisiä etuja.
Asukasyhdistysten neuvottelukunta puolestaan on aluetoimikuntien yhteistyöelin ja kaupunginhallituksen alainen toimikunta. Se kokoontuu kerran vuodessa ja mm. päättää asukasyhdistyksille myönnettävistä avustuksista.
Kysy lisätietoja asukasyhdistyksistä Yhteispalvelupisteistä tai ota suoraan yhteyttä alueesi asukasyhdistykseen tai aluetoimikuntaan.

Asukasyhdistykset

A
Aaltopuiston Asukasyhdistys ry
puheenjohtaja Pipsa Uusihakala
pipsa.uusihakala@gmail.com ja aaltopuisto@gmail.com

G
Gerby-Västervik kotiseutuyhdistys ry

puheenjohtaja Marcus Hellman
gerby.vastervik@gmail.com
pöytäkirjanpitäjä Jenny Laaksonen

H
Haapaniemen pienkiinteistöyhdistys
puheenjohtaja Seppo Rapo
p. 040 520 5000

Haarajoen jakokunnat / Kyläyhdistys
puheenjohtaja Pasi Keskinen
p. 050 552 7655
pöytäkirjanpitäjä Reino Paloniemi
p. 050 541 1745

Hietalahden pienkiinteistöyhdistys ry
puheenjohtaja Jarno Hankaniemi
jarno.hankaniemi@netikka.fi
pöytäkirjanpitäjä Kirsi Ikäheimonen,
kirsi.ikaheimonen@vaasa.fi

Hiiripellon Kyläyhdistys ry
puheenjohtaja Leena Vainio
p. 040 573 2078
http://hiiripelto.webly.com

Huutoniemen omakotiyhdistys ry
puheenjohtaja Esa Kivioja
p. 044 240 3490
esa.s.kivioja@anvianet.fi

Höstves Byagårdsförening rf
puheenjohtaja Matti Aspholm
p. 050 410 3014

I
Isolahti – seura ry

puheenjohtaja Britta Airenne
p. 044 321 1860
britta.airenne@gmail.com
pöytäkirjanpitäjä Kirsti Ketola
p. 050 528 8191
ketola.kirsti@gmail.com

J
Jukolan Rakentajat – Jukolas Byggare r.y. (Asevelikylä)
puheenjohtaja Sakari Niemikari
p. 040 833 1023
sakari.niemikari@netikka.fi
pöytäkirjanpitäjä Anja Paksu
p. 040 523 9466
anja.paksu@netikka.fi

Järvenkylän kyläyhdistys  
puheenjohtaja Vesa Syri
p. 040 755 3580
pöytäkirjanpitäjä Kristiina Uusitalo

K
Kantakaupungin asukasyhdistys ry / Vka ry:n blogi
puheenjohtaja Birgitta Lång
p. 050 367 4165
birgitta.lang@fimnet.fi
sihteeri Anttu Kankaanpää
anttu.kankaanpaa@gmail.com

Korkeamäen asukasyhdistys
puheenjohtaja Markku Pulli
p. 040 5363784
markku.pulli@gmail.com
pöytäkirjanpitäjä Hanna Kakko,
p. 040 0877217
hanna.kakko@vaasa.fi

Kronvik byaförening rf
puheenjohtaja Mats Eloluoma
matseloluoma@gmail.com

M
Merikaarto-Seura

puheenjohtaja Pekka Mäenpää
p. 040 784 9950

Metsäkallio-Seura
Yhdistys on tauolla ja etsii uusia aktiivisia jäseniä

O
Ojaniemen kyläyhdistys ry

puheenjohtaja Timo Hakanen
p. 040 821 0793

P
Palosaaren asukasyhdistys ry
puheenjohtaja Kari Laitala
kari.laitala@netikka.fi

Pappilanmäen omakotiyhdistys
puheenjohtaja Kari Peltonen
p. 040 828 3375
kari.peltonen@jamin.fi

Perkiön jakokunta
puheenjohtaja Eero Hakala
p. 06 4784 909 ja 050 353 9049
pöytäkirjanpitäjä Marita Salo
p. 045 899 4426

Perkiön kylätoimikunta
puheenjohtaja Risto Salo
p. 040 086 2406
pöytäkirjanpitäjä Marita Salo
p. 045 899 4426

Pienkiinteistöyhdistys Teeri-kiila ry (Teeriniemi – Kiilapalsta)
puheenjohtaja Tapio Hakola
p. 040 131 2171
tapio.hakola@netikka.fi
pöytäkirjanpitäjä Eeva Järvi
eeva.jarvi@netikka.fi

Pohjois – Ristinummen pienkiinteistöyhdistys
puheenjohtaja Esa Saari
prpkyry@gmail.com
pöytäkirjanpitäjä Jorma Kivimäki
p. 040 056 1963
jorma.kivimaki@netti.fi

Purolan kyläyhdistys ry
puheenjohtaja Peter Remahl
p. 050 482 1948
remahl@mac.com
pöytäkirjanpitäjä Johanna Leskinen
p. 050 482 1948
johanna.leskinen@elisanet.fi

R
Runsor byagårdsförening rf

puheenjohtaja Pörn Birger
p. 06 356 7555
pöytäkirjanpitäjä Gertrud Ståhlberg
p. 06 346 0526

S
Saarenpään kyläyhdistys ry

puheenjohtaja Sirpa Haka
p. 050 547 5447
saarenpaa.kyla@gmail.com
pöytäkirjanpitäjä Nurmikoski Helena

Selkämäen kyläyhdistys ry
puheenjohtaja Seppo Korpi
p. 050 354 7816
korpi.seppo@hotmail.fi

Sundom bygdeförening rf / www.sundom.fi
puheenjohtaja Kjell Nybacka
p. 050 349 4719
knybacka@hotmail.com
varapuheenjohtaja Marita Bagge
p. 050 521 8404
marita.bagge@hssmedia.fi
pöytäkirjanpitäjä Bjarne Blomfeldt
p. 041 430 3878
bjarne.blomfeldt​@sundom.fi
kassanhoitaja Agneta Glad
p. 040 590 8530
acglad@gmail.com

Suvilahtiseura ry
puheenjohtaja Pirjo Andrejeff
p. 050 560 2124
pirjo.andrejeff@vaasa.fi
pöytäkirjanpitäjä Kai Lehtinen
p. 06 315 2986

T
Tervajoen kyläyhdistys

puheenjohtaja Ahti Nikko
p. 040 046 0048
ahti.nikko@gmail.com
pöytäkirjanpitäjä Jussi Törmä

V
Vaasan Bölen Asukasyhdistys ry

puheenjohtaja Sanna Laulaja
sanna.laulaja@vaasa.fi
pöytäkirjanpitäjä Jonna Karhunen
jonna.karhunen@hotmail.com

Vaasan Melaniemi-yhdistys ry
puheenjohtaja Pasi Lehtisalo
p. 040 545 0224
pasi.lehtisalo@pp.inet.fi
pöytäkirjanpitäjä Juha-Matti Huhtanen
p. 050 334 1145
jmhuhta@hotmail.com

Vaasan pohjoinen kaupunginosayhdistys (Kotiranta)
puheenjohtaja Mikko Sinikallio
p. 06 321 5070
mikko.sinikallio@netikka.fi

Wanhan Sataman asukasyhdistys
puheenjohtaja Stefan Storm
p. 050 330 8119

Vanhan Vaasan yhdistys ry 
puheenjohtaja Robert Wentjärvi
p. 050 541 2400
robert.wentjarvi@gmail.com

Viikingan kyläyhdistys ry
puheenjohtaja Ulf Ingberg
p. 040 026 2145
ulf.ingberg@gmail.com
pöytäkirjanpitäjä Kim Byholm
p. 050 332 3345
kim.byholm@netikka.fi

Vähänkyrön Järvenkylän kyläyhdeistys ry
puheenjohtaja Vesa Syri

Vähänkyrön kirkonkylän Kyläyhdistys ry
puheenjohtaja Annikki Rautamäki
p. 06 478 4308

sivuun liittyvät muut linkit:
Asukasyhdistysten neuvottelukunta
Aluetoimikunnat

Jos huomaat tiedoissa vikaa tai puutteita lähetä sähköpostia kansalaisinfo@vaasa.fi

Aluetoimikunnat

Asukasyhdistysten neuvottelukunta